×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
حاشیه‌نشینی هم دیگر به داد مستاجران تهرانی نمی‌رسد

حاشیه‌نشینی هم دیگر به داد مستاجران تهرانی نمی‌رسد، در حالی که فصل نقل و انتقالات در بازار اجاره مسکن در پیش است، مروری بر قیمت‌های جدید در این بازار نشان می‌دهد قطار تورم نرخ مسکن شتاب زیادی به خود گرفته است و بسیاری از پایتخت نشینان حتی دیگر توان سکونت در شهرهای حاشیه‌ای تهران را نیز ندارند.

به گزارش فارس آگاه به نقل از وقایع‌نیوز: الهام صادقی- بحران گرانی مسکن و به ویژه اجاره‌بها دغدغه‌ای است که سال‌هاست خواب راحت و خوش نشینی مستاجران را ربوده و موجب شده تا اضطراب تمدید سالانه  و نرخ جدید احساس خوش سکونت در چاردیواری به نام سرپناه دلخوره را خدشه دار کند.

فاصله چشمگیر اجاره‌بها با توان مالی مستاجران

در این میان اما اگرچه متولیان امر تلاش به دفعات تلاش کرده اند تا با وعده ساماندهی بازار مسکن و به تبع آن مبالغ ودیعه و اجاره آرامش در این خصوص را به زندگی مستاجران باز گردانند، اما همچنان شاهد شتاب گرفتن قطار هزینه‌ها در این بازار هستیم. آنچه که به طور مستمر فاصله میان نرخ‌‌های پیشنهادی موجران با توان مالی خانواده‌های جویای سرپناه را بیشتر و بیشتر می‌کند و البته باعث عدم تمدید قراردادها و کسادی در بازار اجاره نیز می‌شود.

شرایطی که با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات در این بازار فاز جدیدی از قیمت‌ها را نیز این روزها در حال رقم زدن است و صاحب خانه هر روز نرخ‌ها را بیش از روز گذشته افزایش می‌دهند، عدد و رقمی که گاها حتی به حدود دو برابر نیز می‌رسد.

به طور نمونه یکی از مستاجران ساکن واحدی در منطقه کمیل تهران در این رابطه به وقایع‌نیوز گفته است که برای سکونت در واحد مسکونی مبلغ ۱۰۰  میلیون تومان ودیعه نزد صاحب ملک داشتم و دو میلیون تومان نیز اجاره می‌پرداختم، اما اکنون صاحب خانه با توجه به قرار داشتن در ماه پایانی قرار داد اجاره، اعلام کرده است که باید ودیعه را به ۱۵۰ میلیون تومان و اجاره را نیز به پنج میلیون تومان افزایش دهم. مبلغی که با توجه به داشتن دو فرزند برایم مقدر نیست و از سر اجبار باید به مناطق جنوبی تر حتی حاشیه شهر برای اجاره مسکن بروم.

سکونت در حاشیه و شهرهای اقماری هم دیگر چاره ساز نیست

این در حالی بوده که اگرچه جابجایی به مناطق جنوبی یا حاشیه‌ای چند سالی است به راه حل برون رفت از بحران گرانی اجاره‌ها برای مستاجران تبدیل شده است، اما به نظر می‌رسد این ایده نیز دیگر چندان گره گشا نخواهد بود، چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد مبلغ اجاره در شهرهای حاشیه تهران نیز این روزها بازار داغی را رقم زده است.

آنچه که موجب شده کارشناسان بازار مسکن تاکید داشته باشند؛ تورم در قیمت واحدهای استیجاری دیگر مختص تهران یا شهرهای بزرگ نیست، بلکه تمامی خانه‌ها در سراسر کشور را شامل می‌شود و در این میان بازار اجاره در شهرهای اطراف تهران نیز در سال جدید به شدت در گیر نرخ تورم شده است.

در شهرهای حاشیه‌ای چه خبر است؟

به طور نمونه‌هادی سرخوش کارشناس و فعال بازار مسکن از افزایش ۴۰ درصدی قیمت اجاره ملک در شهر‌های اطراف پایتخت سخن گفته است و اینکه صاحب خانه‌‌ها با توجه به ضعف نظارتی مسئولان برای بازار مسکن در مواجهه با نرخ تورم و شرایط اقتصادی برای حفظ سرمایه خود به مستاجران فشار می‌آورند.

به عنوان مثال این روزها اگر به دنبال اجاره آپارتمان ۸۰ متری در شهر بومهن هستید برای سکونت در یک واحد که عمر آن به سه سال می‌رسد و البته پارکینگ نیز ندارد باید ۱۵۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه پنج میلیون تومان اجاره بپردازید. علاوه براین اجاره واحد ۵۱ متری ۱۱ ساله نیز برای شما ۵۰ میلیون تومان به عنوان ودی%D

true
true
true
true

true