×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  دوشنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
استاندار فارس:مجلس وضعیت اموال مدیران را شفاف سازی کند

استاندار فارس:مجلس وضعیت اموال مدیران را شفاف سازی کند، شیراز-فارس آگاه به نقل از ایرنا-استاندار فارس بر ضرورت شفاف سازی وضعیت اموال مدیران و مسئولان از سوی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد و گفت: شبهاتی در ذهن مردم است که افراد قبل و بعد از انتصابات اموالشان چه تغییری می‌کند.

به گزارش فارس آگاه؛ دکتر محمدهادی ایمانیه پنجشنبه در یکصد و سی و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس که با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار کرد: هر کار فرهنگی در استان با مسئولیت معنوی آیت‌الله دژکام صورت گرفته است و قوه قضائیه فارس و دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز نقش مهمی برای پیشبرد امور در این زمینه داشته‌اند.

در کشور به خوبی از وقف و موقوفات استفاده نمی‌شود

استاندار فارس ادامه داد: با وجود اینکه استان فارس و شهر شیراز همواره با بیشترین آماج حملات دشمنان در ادوار مختلف روبه رو بوده اما مشکلات فرهنگی در فارس رها نشده است و ما تمام تلاش خود را برای حل این مشکلات به کار گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه اولین موقوفات کشور متعلق به استان فارس است، گفت: به اعتقاد بنده در کشور به خوبی از وقف و موقوفات استفاده نمی‌شود. موقوفات کشور که عمدتا در راستای مسائل فرهنگی از جمله مدرسه، حوزه و مراکز درمانی هستند به خوبی اداره نمی‌شوند. این در حالیست که مدیریت و اداره خوب موقوفات می‌توانست پشتوانه خوبی برای استان باشد.

ایمانیه تأکید کرد: نیاز است تحقیق و تفحصی در مجلس صورت بگیرد که آیا از موقوفات به خوبی استفاده می‌شود؟

شفاف سازی وضعیت اموال مدیران و مسئولان

وی بر ضرورت شفاف سازی وضعیت اموال مدیران و مسئولان تأکید کرد و گفت: شبهاتی در ذهن مردم است که افراد قبل و بعد از انتصابات اموالشان چه تغییری می‌کند. این موضوع باید شفاف سازی شود. این موضوع در قانون اساسی آمده و مجلس می‌تواند آن را زنده کند و گشت ارشاد مسئولین را راه‌اندازی کند.

استاندار فارس درباره ادغام سازمان‌های فرهنگی گفت:۵۴ سازمان در کارهای فرهنگی دخالت می‌کنند و این موجب پراکندگی در بودجه‌ها و اعتبارات شده است. نیاز است بودجه‌ها در اختیار استاندار یا شورای برنامه‌ریزی قراربگیرد. این کار احتیاج به هزینه کردن و اعتبار دادن ندارد بلکه احتیاج به اختیار دادن دارد. تفویض اختیار بسیار اهمیت دارد این در حالیست که روز به روز اختیارات کمتری به استانداران داده می‌شود.

هیأت امنایی شدن اداره ۴ اثر تاریخی فرهنگی فارس

وی بیان داشت: حدود یک سال و نیم است که در حال چانه زنی هستیم تا اختیار اداره تخت‌جمشید، حافظیه، پاسارگاد و سعدی به استان فارس داده شود. درواقع نیاز است اداره این مجموعه‌ها هیأت امنایی شود تا خودمان آنها را اداره کنیم‌. مسئولان فارس بهتر می‌دانند که اعتبارات را چگونه هزینه کنند. متأسفانه از تهران فردی را که زیر نظر مدیرکل میراث فرهنگی هم نیست برای اداره تخت‌جمشید یا پاسارگاد می‌فرستند و همین مساله ما را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

ایمانیه افزود: نیاز است تمهیدات لازم اندیشیده شود و کاری کنیم تا اموال مردم پاک و مطهر شود. بر همین اساس می‌توان یک لایحه و طرحی در مجلس برای ارتباط دادن خمس و زکات با مالیات و عوارض تعریف شود تا مردم انگیزه بیشتری برای پرداخت مالیات پیدا کنند. بدون شک این اقدام منجر به کاهش فرار مالیاتی خواهد شد.

چگونگی اختصاص اعتبارات به حوزه فرهنگی

وی به اختصاص اعتبارات به حوزه فرهنگی اشاره کرد و گفت: دریافت این اعتبارات به شرطی خوشحال کننده خواهد بود که در عمل تخصبص‌ها هم به استان داده شود. برای اینگونه از طرح‌ها بایستی پیوست استانی هم تهیه شود. متأسفانه اعتبارات معدن، صنعت یا میراث به تهران می‌رود و به استان بازنمی‌گردد.

ایمانیه اضافه کرد: باید قانونی تصویب شود تا کارهای فرهنگی استان ذیحساب مشترک داشته باشد. تا اگر اقدامی در راستای سند توسعه فرهنگی بود اعمال شود. نیاز است پیش امضایی از ذیحساب مشترک داشته باشیم تا بتوانیم با نظارت بیشتر بر اعتبارات در مسیر اجرای سند مهندسی فرهنگی گام‌های محکم‌تری برداریم.

وی با اشاره به اینکه توجه ویژه به حرم‌های مطهر اهل بیت(ع) نیازمند بودجه‌ و اعتبار است، گفت: توجه جدی به مساجد تاریخی که بنیان‌های فرهنگی و ذهنی مردم فارس هستند و همچنین توجه به برخی مدارس مانند مدرسه خان به منابع مالی نیازمند است.

ایمانیه با بیان اینکه توجه به بعد فرهنگی آثار تاریخی برای ما اهمیت بسیاری دارد، گفت: کشور ایران فرهنگ دینی و مذهبی پرافتخاری دارد که می‌توانیم آن را کنار آثار تاریخی تبلیغ شود. باید زمینه ای فراهم شود تا بتوانیم به تبلیغ هویت ملی بپرداریم.

ضرورت تخصیص اعتبار برای پرداختن به بُعد فرهنگی ورزش

وی توسعه فرهنگی ورزش فارس را در گرو تخصیص اعتبارات دانست و گفت: پرداختن به بُعد فرهنگی ورزش و گردشگری مهم است اما تحقق این امر نیاز به اعتبارات دارد. کانون‌های فرهنگی دانشجویی نیز مظلوم واقع شده اند و این کانون‌ها برای پرداختن به امور فرهنگی نیازمند تخصیص اعتبارات هستند.

ایمانیه بیان داشت: برای احداث کتابخانه مرکزی، تکمیل تالار مرکزی ورزشگاه پارس، ورزشگاه شهید سلیمانی و بازسازی ورزشگاه حافظیه هم اعتبارات محدود است. راههای اعتبار فراهم شود این موارد پیگیری خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه برای احداث خانه عالم در مساجد باید اعتباراتی به استان فارس تزریق شود، گفت: دنبال کردن بحث پرورشی مدارس و مدارس امین احتیاج به پول دارد.

حمایت از ساخت خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی

ایمانیه گفت: بنده اخیرا پیشنهادی را مطرح کردم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حدود ۴۰ خانه تاریخی پیرامون را خریداری کند تا این خانه‌ها به خانه هنرمندان تبدیل شوند. این کار باعث رونق گردشگری و جذب توریسم و حفظ بافت تاریخی می‌شود. برای حفظ و احیای بافت تاریخی به شدت پای این کار ایستاده‌ایم تا از این طریق هویت تاریخی، دینی و ملی را حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه ازدواج دانشحویان در گرو حل مشکلات مسکن آنهاست، گفت: در بحث مسکن بهترین کار راه‌اندازی خوابگاه متاهلین است. می‌توان بودجه‌ای را از طریق وام و تسهیلات و قرض‌الحسنه برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی دانشجویان در نظرگرفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true