×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  سه شنبه - ۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
افزایش بیش از ۱۲ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها در فروردین ماه

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین ماه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۱۸۱۲٫۹ هزار میلیارد ریال  است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۰۴٫۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۲٫۷ درصد) افزایش داشته است.

به گزارش فارس آگاه به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ ۱۶۱۴٫۹ هزار میلیارد ریال معادل ۸۹٫۱ درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و ۱۹۸٫۰ هزار میلیارد ریال معادل ۱۰٫۹ درصد به مصرف­کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال ۱۴۰۲ می‌باشد. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۱۳۱۴٫۲ هزار میلیارد ریال معادل ۸۱٫۴ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ ۹۶٫۳ هزار میلیارد ریال معادل ۴۸٫۶  درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) می‌باشد.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ معادل ۵۰۸٫۷ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۸٫۷ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۱۳۱۴٫۲ هزار میلیارد ریال) می‌باشد.

ملاحظه می‌شود از ۶۰۳٫۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴٫۳ درصد آن (مبلغ ۵۰۸٫۷ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال ۱۴۰۲ می‌‌باشد.

 ملاحظه می‌شود از 603.4 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 84.3 درصد آن (مبلغ 508.7 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال 1402 می‌‌باشد.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای نمود.

جدول ۱- تسهیلات پرداختی به تفکیک بخش های اقتصادی و هدف از دریافت طی فروردین ماه سال ۱۴۰۲ ۲۰ KB –

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true