×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
برگزاری اولین نشست تخصصی پوشش ایرانی در فارس

برگزاری اولین نشست تخصصی پوشش ایرانی در فارس، شیراز- معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس گفت: اولین نشست ملی تخصصی پوشش ایرانی با موضوع استانداردسازی محتوای آموزشی لباس اقوام ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش فارس آگاه، سید رسول موسوی‌نژادیان با اشاره به جهت دهی به تولید پوشاک در مراکز تولیدی کشور توجه به موضوعاتی چون تدوین استانداردهای ملی لباس افزود: موضوع استاندارد در حوزه مد مورد توجه ویژه کارگروه ساماندهی مد و لباس قرار گرفته و در مسیر بومی‌سازی اصول طراحی و دوخت در حال پیشرفت است.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: رویدادهایی چون نشست‌های تخصصی در حوزه مد و لباس می‌توانند زمینه گردهمایی کارشناسان از استان‌های مختلف را به منظور ارائه نقطه نظرات در زمینه استانداردسازی لباس اقوام ایرانی فراهم کند.

پروانه امیریان، دبیر اجرایی این جشنواره هم با اشاره به آغاز ایده اصلی این برنامه که از سال ۱۳۹۴ از شیراز بوده، دغدغه فعالان حوزه مد و لباس را قائده مند نبودن شاخص‌های تولید لباس ایرانی ذکر کرد و گفت: با کمک افراد متخصص و انجام پژوهش‌های متعدد، برای پیدا کردن راهکارهای عملیاتی اقدام کردیم.

وی گفت: برگزاری چهار رویداد متوالی برای دست یابی به راهکارهای مورد نظر در دستور کار قرار گرفت. این رویدادها با رویکرد شناخت و آموزش طراحی و تولید لباس‌های ایرانی، ارتباط با آئین‌های سنتی ایران و تزئینات آنها در چهار دوره برگزار شد که یکی از نتایج شاخص آن، تشکیل و ثبت گروه پیوند فرهنگ اقوام ایرانی بود که اعضای آن، کارشناسان متعدد از اقوام مختلف هستند.

امیریان، ادامه داد: در حوزه لباس اقوام ایرانی استفاده از نمادها و زیبایی‌های پوشاک اقوام در تولید پوشاک جدید است که با کمک گروه پیوند فرهنگ اقوام ایرانی قابل انجام است و باید در انتها منجر به طراحی لباس ملی ایرانی شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true