×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۰ اسفند - ۱۴۰۲  
true
true
تعهد فنی و حرفه‌ای فارس به ارایه ۲۰ میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی

تعهد فنی و حرفه‌ای فارس به ارایه ۲۰ میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس گفت: این دستگاه متعهد است امسال  بیش از ۲۰ میلیون نفر ساعت آموزش‌های مهارتی به گروه‌های هدف خود ارایه کند.

به گزارش فارس آگاه، رهام کیائی یان کرد: ۱۸ گروه هدف از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان فارس بهره‌مند می‌شوند که در ۵۵ مرکز دولتی، یک هزار ۱۰۰ آموزشگاه آزاد و ۱۷۰ مرکز جوار صنعت آموزش می‌بینند.

وی اضافه کرد: امسال غیر از متقاضیان مهارت‌آموزی، بیش از ۸۹۲ هزار نفر ساعت آموزش ویژه سربازان وظیفه، ۷۸۹ هزار نفر ساعت برای زندانیان، ۸۰۰ هزار نفرساعت برای ارتقای مهارت شاغلان بنگاه‌های اقتصادی، ۷۲۰ هزار نفر ساعت برای ساکنان روستاها، ۶۳۸ هزار نفر ساعت ویژه دانش‌آموزان، ۱۶۲ هزار نفر ساعت مهارت آموزی معتادان بهبودیافته و ۱۳۸ هزار ساعت ویژه عشایر برگزار می‌شود.

کیائی عنوان کرد: افراد دارای معلولیت، پناهندگان و اتباع خارجی، دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، زنان خانه‌دار، کودکان کار و خیابانی، ساکنان سکونت‌گاه‌های غیر رسمی و مشمولان بیمه بیکاری از دیگر گروه‌های هدف فنی وحرفه‌ای استان فارس هستند.

مهارت‌آموزی، زمینه‌ای برای اشتغال پس از خدمت سربازی

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان فارس ادامه داد: هر یک از سربازان وظیف مشغول به خدمت در ارتش، سپاه و نیروی انتظامی باید در طول دوره خدمت خود یک مهارت را کسب کنند که در این راستا سال گذشته ۶ هزار و ۷۴۷ سرباز در استان فارس مهارت‌های فنی و حرفه‌ایی را فرا گرفتند.

وی افزود: در این سال بیش از ۹۳۴ هزار ساعت آموزش به سربازان وظیفه مشغول به خدمت در استان فارس ارایه شد.

کیائی یادآور شد: سربازان پس از گذراندن این دوره‌های آموزشی در صورتی که موفق به اخذ گواهی پایان دوره شوند، از دست‌کم ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره اشتغالزایی برخوردار می‌شوند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این در راستای کاهش بیکاری جوانان، مراکز مهارت‌آموزی استان بوشهر سال گذشته ۲۷۴ فارغ‌التحصیل دانشگاهی و یک هزار و ۴۵۲ دانشجو را آموزش داده‌اند.

مهارت‌آموزی، بستری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای در راستای حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی مانند طرح‌های مهارت آموزی ویژه درمان یافتگان اعتیاد را با همکاری بهزیستی دنبال کرده و سال گذشته در استان بوشهر یک هزار و ۱۵۳ بهبودیافته این استان مهارت‌آموزی شدند که نقش موثری در اشتغال و پیشگیری از بازگشت به اعتیاد آنها دارد.

کیائی اضافه کرد: در این سال ۱۴ کودک کار و خیابانی به مهارت آموزی فنی و حرفهای جذب شدند.

وی ادامه داد: امروز با فراگیری آموزش‌های مهارتی در زندان‌های استان، این مراکز فضای متفاوتی از تصور عمومی پیدا کرده‌اند و بسیاری از زندانیان در حال آموزش و فعالیت هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۳ هزار ساعت نفر آموز فنی و حرفه‌ای برای پنج هزار و ۴۳۴ نفر از زندانیان استان فارس برگزار شد.

فعال شدن “مدرسه تابستانه مهارت آموزی” از تیرماه

کیائی با اشاره به اهمیت مهارت‌آموزی دانش‌آموزان، اظهار کرد: طرح هر دانش‌آموز یک مهارت که با همکاری آموزش و پرورش و آموزش فنی و حرفه‌ای اجرایی شده، امسال با عنوان مدرسه تابستانه مهارت آموزی فعالیت می‌کند و بر اساس تفاهم انجام شده، ثبت نام دانش‌آموزان از سوی آموزش و پرورش انجام و فهرست متقاضیان برای برپایی دوره‌ها در اختیار اداره‌کل فنی و حرفه‌ای قرار می‌گیرد.

وی توضیح داد: دانش‌آموزان ۱۲ سال و بالاتر می‌توانند برای فراگیری مهارت و غنی‌سازی اوقات فراغت خود در این دوره‌ها نام‌نویسی کنند.

کیائی با بیان اینکه مهارت آموزی در ۵۵ مرکز دولتی استان فارس رایگان است، اظهار کرد: با توجه به نیازمندی استان به تکنسین‌های ماهر در بخش‌های مختلف از جوانان خواست تا از این خدمات آموزشی رایگان استفاده کنند.

به نقل از ایرنا، وی یادآور شد: بر اساس آمارها بیش از ۶۰ درصد افراد جویای کار که مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفته‌اند مشغول به کار شده‌اند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true