×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
حاجی ایرانی بودن را نباید فراموش کرد

حاجی ایرانی بودن را نباید فراموش کرد، فارس آگاه/فارس نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه هنوز از همه ظرفیت‌های حج استفاده نکرده‌ایم، تاکید کرد که حاجی ایرانی بودن را نباید فراموش کرد و توجه داشت که در سفر حج با دیگرانی مواجه می‌شویم که دوست دارند تجارب ما را از زبان خودمان بشنوند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، پنجشنبه ۱۱ خرداد در دیدار با مسئولین حج و زیارت فارس، ضمن اشاره به آیه ۸۷ سوره مبارکه یوسف، خاطرنشان کرد: حج به عنوان یک عبادت انجام می شود ولی ما از ظرفیت های حج استفاده کافی نمی بریم. اینکه دور هم جمع شویم و اعلام کنیم به حج می رویم و زمان رفتن و بازگشتن آیین هایی قرار دهیم تا مردم متوجه این فریضه بزرگ و آثار و برکاتش شوند، طبیعتا کار خوبی است.

آیت‌الله دژکام، گفت: نکته اول اینکه در سفرهایی که به حج مشرف می شویم معمولا در فرودگاه تابلو “مَرحَباً بِالضُّیوفِ الرحمان”، را مشاهده می‌کنیم و بنده از این اقتباس کرده و می گویم ” مَرحَباً به وفود ایران و ضُّیوفِ الرحمان “، شما وفد ایران هستید و از اینجا می روید، ایرانی که بالاخره در طول این ۴۴ سال خیلی مورد توجه جامعه جهانی و امت اسلامی بوده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه در ایران طی بیش از چهاردهه گذشته، افت و خیز بسیاری داشتیم، گفت: این منطق حضرت امام خمینی(ره) بود که وقتی خرمشهر را گرفته بودند فرمود “جنگ است و یک بار می زنید و یک بار می خورید.” انقلاب را که شروع کردیم بنا نبود معجزه گونه و یک روزه همه موارد درست شود و به این معنا هم انقلاب را شروع نکردیم که شکست بخوریم و کنار برویم بلکه می ایستیم و کار ‌می‌کنیم و یک نمایشی از اجرای دین در این برهه زمانی و تاریخ جهان انشاالله باید داشته باشیم و مسلما دراین سفر با دیگرانی برخورد میکنیم که دوست دارند تجربه ما را از زبان خودمان بشنوند.

او با یادآوری اینکه در مراسم افتتاح مدرسه حج اهل سنت، در منطقه گله‌دار، به حاضران یادآوری کرده است که “شما حاجی ایرانی هستید و حاجی ایرانی بودن را ما نباید فراموش کنیم” گفت: طیفی از ملل مختلف را می بینیم که به حج مشرف می‌شوند و احساس می شود برخی در همین نظم و انضباط و آمدن و رفتن از ما پیشی گرفته اند و برخی عقب تر از ما هستند، همه برادران دینی ما هستند اما خوب است که ما آنجا به عنوان یک مجموعه موفق جلوه کنیم و این بسیار ارزشمند است.

آیت‌الله دژکام با تاکید براینکه ایران از پیشگامان ساماندهی حج و زیارت بوده است و امروز در وضع خوبی هستیم، گفت: مهم اینست که روحانی کاروان، مدیر کاروان و اعضای کاروان جایگاه خود را به عنوان ایرانی حساب کنند؛ به گونه ای نمود ندهیم که بین امت، گویی مهجور شویم یا کنار زده شویم، بلکه به عنوان کسانی که می توانند الگو باشند مطرح شویم. به مهمانی خدا می روید و نماد ایران هستید.

او در بیان نکته دیگری از ملزومات حج، گفت: ما در روایات داریم که “تَمَامُ الْحَجِّ لِقَاءُ الْإِمَام‏”، تمام بودن حج به زیارت امام است؛ پیامبر گرامی هم برای حج الوداع صدا زدند. اعتقاد مشترک شیعه و سنی هست که در آخر الزمان هم یکی صدا می‌زند که مهدی هذا الأمة است.

آیت‌الله دژکام با اشاره دوباره به آیه ۸۷ سوره مبارکه یوسف، گفت: حجاج به حج که می‌روند باید بگردند به دنبال جمع کردن این ملت و امت؛ برای تبدیل پراکندگی به یک وحدت اساسی تا نگویند در جنگ تمدن‌ها، مسلمان نابود می‌شود، بلکه بگویند مسلمانان امام و رهبر دارند، عظمت و قدرت را در آنجا به جهانیان نشان دهید؛ این آینده امت اسلامی است که در آن هیچ یک از فِرَق اسلامی اختلاف ندارند و ما منتظر این آینده هستیم.

نماینده ولی فقیه در فارس با تاکید براینکه باید در ایام حج نیاز به اینکه امت یک مهدی می‌خواهد جلوه کند و شاید ایرانیان برای یادآوری این نیاز، جزو اولی‌ها باشند، گفت: به اعتقاد ما در عرفات و در ‌منا حضرت صاحب الزمان(عج) حضور دارند و این جمع را نفس ایشان رهبری می کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true