×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
زارع‌پور:‌ همه لایه‌های شبکه مخابراتی کشور تا پایان دولت سیزدهم نوسازی می‌شود

زارع‌پور:‌ همه لایه‌های شبکه مخابراتی کشور تا پایان دولت سیزدهم نوسازی می‌شود ، تهران – فارس آگاه – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برنامه وزارت ارتباطات این است که تا پایان دولت همه لایه‌های شبکه مخابراتی کشور را نوسازی کرده و ارتقا بدهیم.

به گزارش فارس آگاه به نقل از ایرنا، «عیسی زارع‌پور» چهارشنبه در گفت وگوی تلویزیونی به تشریح جزییات افتتاح هفت طرح وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت و افزود: یکی از اقداماتی که در حوزه ارتباطات کشور انجام شده، توسعه فیبرنوری است. یکی از طرح های مهم و راهبردی ما در بخش ارتباطات توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبرنوری است که بتوانیم به واسطه آن همه ساختمان‌ها را با فیبرنوری به یکدیگر متصل کنیم که این زیرساخت توسعه کشور در سه چهار دهه آینده است.

وی افزود: اگر این زیرساخت در کشور وجود نداشته باشد هر سرویس و خدمتی که بخواهیم در آینده راه‌اندازی کنیم با مشکل مواجه می‌شود. اگر زیرساخت با کیفیت در کشور وجود نداشته باشد ارائه سرویس میسر نخواهد بود.

زارع‌پور تاکید کرد: هدفگذاری ما ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری است. اکنون با افتتاح این پروژه سه میلیون کسب‌وکار و خانواده تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته‌اند. حدود ۴۶۰ شهر را برای ایجاد پوشش توسط اپراتورهای مختلف تعیین تکلیف و ابلاغ کرده‌ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همچنین در ۱۰۰ شهر کار آغاز شده و امروز در ۱۰ شهر که پوشش ۷۰ درصدی فیبرنوری وجود داشت، خدمت‌رسانی عمومی آغاز شد. در فاز نخست پوشش ایجاد می‌کنیم و فیبرنوری را تا ۳۰۰ متری خانه‌های مردم می‌بریم و به اپراتورها ابلاغ کردیم حداکثر ظرف مدت ۱ هفته این سرویس را به متقاضیان ارائه دهند.

وی گفت: حداکثر مبلغی که شهروندان برای این سرویس پرداخت می‌کنند یک میلیون تومان است و در آینده نیز سعی داریم تا برای این سرویس تعرفه‌گذاری انجام بدهیم. دولت نیز مبلغ ۲ میلیون تومان برای هر اتصال به اپراتورها مشوق می‌دهد. همچنین دولت نیز هشت درصد حق السهم خود از درآمد اپراتورها را نیز برای این کار اختصاص داده‌ است.

زارع‌پور خاطرنشان کرد: سرویس فیبرنوری که اکنون در اختیار مردم قرار می‌گیرد بسیار پرسرعت و با کیفیت است. تست‌های سرعت ما بیش از ۹۰۰ مگابیت‌برثانیه است. البته این سرعت اکنون در اختیار همه مردم کشور نیست. در کشورهای اروپایی نیز ۱۰ سال طول کشیده است تا بتوانند پوشش‌دهی ۹۰ درصدی ایجاد کنند.

وی گفت: خواهش من از همه استانداران و شهرداران این است که برای پیشبرد این کار با اپراتورها همراهی کنند. اگر این همراهی در سطح محلی وجود داشته باشد می توانیم ۲۰ میلیون پوشش را در موعد مقرر و تا پایان دولت سیزدهم ایجاد کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: برنامه ما این است که تا پایان امسال ۸ تا ۱۰ میلیون پوشش ایجاد کنیم که این باعث تقویت شبکه اینترنت ثابت و کم شدن بار شبکه اینترنت همراه می‌شود. برخی سوال کردند چرا مدارس را ابتدا به فیبرنوری متصل کردید. باید بگویم که این جزو تکالیف ما است و وزارت ارتباطات هزینه این اتصال را تقبل خواهد کرد. در ادامه دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه را نیز به پوشش فیبرنوری متصل خواهیم کرد.

وی در خصوص اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به اینترنت پرسرعت گفت: در ابتدای دولت حدود ۷۳۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار داشتیم که دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت نداشتند. اعتقاد ما این است که هم‌وطن ما در روستا باید مانند هموطنان در شهر از امکانات و خدمات مناسب برخوردار باشند. روستاهایی که باقی مانده بودند عمدتا روستاهای سخت و دورافتاده بود و برای برخی از روستاها ۵۰ کیلومتر فیبرنوری کشیدیدم تا بتوانیم به وعده‌ای که داده‌ایم جامه عمل بپوشانیم و تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور را تا پایان سال جاری به اینترنت متصل کنیم. اکنون شهر بندری چارک در هرمزگان به شکل رایگان به اینترنت وصل شده‌اند.

زارع پور درباره استفاده از تجهیزات بومی در طرح ملی ایجاد پوشش فیبرنوری تصریح کرد: هر سال اولویت‌هایی که در بحث بومی‌سازی تجهیزات وجود دارد را در قالب یک لیست ارائه می‌کنیم. سال ۱۴۰۰ اولین لیست را اعلام کردیم که ۸۰ درصد از آن بومی شده‌است. اواخر سال گذشته لیست جدیدی اعلام کردیم که تعداد قابل توجهی از آن نیز بومی شده است. اکنون در لایه‌های مختلف شبکه تجهیزات بومی داریم. بخشی از تجهیزات غیرفعال مودم تا فیبرنوری و جعبه تجهیزات به شکل بومی تولید می‌شود و تجهیزات فعال اکنون در لیست بومی‌سازی قرار گرفته است. در لایه تجمیع که داخل شهر و استان است تجهیزات تولید داخل داریم که حتی صادر نیز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای اولین بار یک قرارداد با یک شرکت ایرانی بستیم که ۷۰ درصد به ظرفیت شبکه مادر مخابراتی کشور اضافه کنیم. امروز و در فاز نخست این کار ۷.۶ ترابیت بر ثانیه بر ظرفیت شبکه مادر مخابراتی اضافه خواهد شد. برنامه ما این است که تا پایان دولت تمام لایه‌های شبکه مخابراتی کشور را نوسازی کرده و ارتقا بدهیم.

آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» بعدازظهر چهارشنبه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۶ پروژه ارتباطی مهم کشور در زمینه فیبر نوری را افتتاح کرد تا با بهره‌برداری رسمی از آنها، زیرساخت‌های ارتباطی مهمی در ۲۰ ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم ایجاد شده و گام بلندی در توسعه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برداشته شود.

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، ایجاد سه میلیون پوشش فیبرنوری در طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها موسوم به FTTX، پروژه اتصال فیبر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک به سرزمین اصلی و هندورابی به کیش، اتصال چهار هزار روستای جدید بالای بیست خانوار به شبکه ملی اطلاعات، بهره‌برداری از فاز نخست توسعه ظرفیت شبکه زیرساخت کشور و سامانه رضایت‌سنجی کارکنان دولت پروژه‌هایی بودند که امروز افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true