×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳ مرداد - ۱۴۰۳  
true
true
طبیعت سرسبز بهاری فارس و بیم نابودی آن در فصل گرم

بارندگی‌های مناسب سال زراعی جاری، طبیعتی سرسبز در فارس پدید آورده که زیبایی دشت‌ها و مراتع آن در سالیان گذشته کم سابقه بوده است اما تراکم زیاد این پوشش گیاهی نگرانی‌ها از نابودی این طبیعت زیبا در فصل گرم و بروز آتش سوزی را سبب شده است.

به گزارش فارس آگاه به نقل از ایرنا، بارش های خوب سال زراعی جاری که از ابتدای مهرماه ۱۴۰۱ آغاز و تا پایان شهریور ۱۴۰۲ ادامه دارد موجب شده منابع طبیعی،جنگل ها و مراتع استان فارس سرسبز و پوشش گیاهی متراکم شود و ارتفاع پوشش گیاهی در بعضی مراتع و طبیعت این استان تا چندین متر نیز می رسد

گرم شدن هوا رفته رفته از سرسبزی پوشش گیاهی که در بهار امسال چشم انداز بی‌نظیری در دشت ها و منابع طبیعی فارس به وجود آورده کاسته و خشکی این گیاهان را در پی دارد که این وضعیت بر نگرانی ها از افزایش آتش سوزی و نابودی طبیعت فارس دامن زده است.

۱۸ درصد از مساحت استان فارس را جنگل پوشانده است، جنگل‌هایی که نه تنها در کاهش فرسایش خاک موثر است بلکه تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از رانش زمین دارند.

استان فارس با مساحت ۱۲.۴میلیون هکتار، ۷.۵درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

از کل مساحت استان فارس سطحی معادل ۲.۲ میلیون هکتار(۱۸درصد سطح استان) را جنگل تشکیل می‌دهد.

گونه‌های بلوط، بادام، ارس، شن، ارژن، جغجغک و شیر خشت از جمله گونه‌های شاخص در منطقه زاگرس، بنه، بادام، زالزالک، تنگرس، ارژن، و زبان گنجشک از گونه‌های بارز در منطقه ایران-تورانی این استان و کنار، کهور ایرانی و استبرق از مهمترین گونه‌های جنگلی موجود در ناحیه رویشی خلیجی – عمانی فارس است.

نقش منابع طبیعی و جنگل های این استان در تولید مواد دارویی و صنعتی و حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری، تأمین غذا و مأمن برای وحوش و پرندگان، اکوتوریسم، تلطیف آب و هوا، حفظ خاک و ذخایر آبی و… بر کسی پوشیده نیست اما با فرارسیدن فصل گرما و خشکی پوشش گیاهی و وجود افراد سهل انگار نگرانی از نابودی این منابع و ذخایر طبیعی عظیم با بروز آتش سوزی را سبب شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با اعلام هشدار آتش سوزی در مناطق و عرصه های جنگلی این استان گفت: با توجه به گرم شدن هوا آتش‌سوزی به عنوان تهدید جدی در کمین مراتع و جنگل‌های استان است و به همین دلیل مردم با رعایت توصیه‌های حفاظتی می بایست نسبت به مراقبت از عرصه‌های طبیعی اهتمام بیشتری داشته باشند.

منصور رضایی افزود: آتش‌سوزی در طبیعت بیشتر ناشی از سهل‌انگاری و بی‌احتیاطی توسط عوامل انسانی به خصوص گردشگران است و با توجه به فصل گرما و افزایش دما و از همه مهمتر تردد گردشگران و طبیعت دوستان در عرصه‌های طبیعی و فضاهای جنگلی احتمال خطر آتش‌سوزی افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین توصیه به شهروندان و طبیعت دوستان این است که نکات ایمنی و مراقبت‌های لازم در پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در شرایط گرمای هوا را رعایت و از روشن کردن آتش، رها کردن سیگار، چوب کبریت و به خصوص آتش زدن کاه و کلش مزارع کشاورزی و استفاده از هر وسیله قابل اشتعال دیگری در طبیعت خودداری کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، پیشگیری از آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی را به عنوان ساده ترین اقدام نیازمند مشارکت فعال همه مردم با هدف حفاظت از سرمایه‌های ملی دانست و گفت: در این راستا از همه بهره برداران ، جوامع محلی، گردشگران و عموم مردم در خواست می شود که هنگام ورود به طبیعت و تفرجگاه های جنگلی و طبیعی از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع اجتناب کرده و در صورتی که مجبور به روشن کردن آتش هستند به طور حتم با رعایت فاصله از درختان اطراف محل، گیاهان علوفه ای خشک شده را از محل مورد نظر آتش دور کرده و در نهایت با اطمینان از خاموش شدن کامل آتش، محل را ترک کنند.

آتش زدن کاه و کلش جرم محسوب می شود

رضایی در ادامه عنوان کرد: اشتباه برخی از کشاورزان در آتش زدن بقایای گیاهان در مزرعه‌های کشاورزی اقدام نادرستی است که توسط برخی از کشاورزان انجام می شود که البته به لحاظ علمی و نظر کارشناسان این عمل اشتباه است و موجب تخریب و نابودی مواد ارزشمند خاک می شود و از طرفی آتش زدن درختان جنگلی، بوته‌ها، بقایای گیاهی در مزرعه ها و باغات برابر قانون جرم محسوب می‌شود و با متخلفان نیز برخورد قانونی خواهد شد.

وی اعلام کرد: مردم و اهالی استان فارس می‌توانند با مشاهده کمترین دود یا آتش سوزی در منابع طبیعی و جنگل ها و مراتع بلافاصله هرگونه علائم مشکوک را از طریق تلفن گویای ۱۵۰۴ و ۱۳۹ با ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان اعلام کنند و با رعایت تمامی تدابیر حفاظتی لازم تا رسیدن ماموران امدادی از گسترش آتش نیز جلوگیری کنند.

آماده باش دستگاه های اجرایی استان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در پی بارندگی های خوب امسال و پوشش گیاهی موجود احتمال بروز و افزایش آتش سوزی در منابع طبیعی این استان در فصل گرما زیاد است و از این رو نشست های متعددی طی هفته‌های اخیر برای آمادگی و مقابله با آن در سطح استان برگزار شده است.

خلیل عبداللهی افزود: دستگاه های اجرایی از جمله منابع طبیعی ،محیط زیست و جهاد کشاورزی برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی در آماده باش قرار دارند.

وی ادامه داد: هفته گذشته جلسه مشترکی با حضور فرمانداران و دادستان های شهرستان‌های سراسر استان برگزار و مقرر شد آمادگی کامل در سراسر استان در این خصوص وجود داشته باشد.

کمک ارتش و سه فروند بالگرد برای مهار آتش سوزی های احتمالی در فارس

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس با بیان اینکه پیش بینی ها برای استفاده از ظرفیت ارتش و نیروهای امدادی در صورت بروز آتش سوزی در منابع طبیعی استان شده است، گفت: تقاضا برای بهرمندی از خدمات سه فروند بالگرد برای فصل گرما پیش رو و آتش سوزی های احتمالی منابع طبیعی این استان داده شده است.

وی اظهارکرد: افزایش پوشش گیاهی و خشک شدن این گیاهان در فصل گرما خطرات زیادی برای محیط زیست به دلیل احتمال آتش سوزی به دنبال دارد که باید از هم اکنون برای مقابله با آن چاره اندیشی کرد.

عبدالهی عنوان کرد: ۶۴ درصد آتش سوزی های سال ۱۴۰۰ کشور مربوط به استان فارس بود اما در سال ۱۴۰۱ این آتش سوزی ها به نسبت سال قبل تر حدود ۹۴ درصد کاهش داشت.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰۰ فقره آتش سوزی در منابع طبیعی استان فارس رخ داد که این آمار در سال گذشته به حدود ۲۰۰ فقره کاهش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: وسعت آتش سوزی منابع طبیعی در سال گذشته به نسبت سال قبل تر از آن حدود ۹۴ درصد کاهش داشته است.

کمک از تشکل های دوستدار محیط زیست برای نجات منابع طبیعی فارس

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: سال گذشته به طور متوسط آتش سوزی منابع طبیعی این استان در کمتر از ۲ ساعت مهار شد زیرا در تمام نواحی،جنگل ها و منابع طبیعی نیروهای امدادی مستقر شده بودند که امسال نیز این رویه ادامه دارد.

وی اعلام کرد: سال گذشته هنگ طبیعت در استان فارس ایجاد شد و صدها نفر از اعضای تشکل های مردم نهاد برای حفاظت از محیط زیست وارد میدان شدند که امسال نیز این تجربه موفق تکرار خواهد شد.

عبدالهی با اشاره به اینکه امسال نیز هنگ طبیعت فارس متشکل از حدود ۶۰۰ عضو تشکیل شده است، گفت: قرقبان های استان به جی پی اس مجهز و در طبیعت استان پراکنده شده اند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true