×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۳  
true
true
پیش‌بینی مدیرکل راه و شهرسازی فارس درباره تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده

پیش‌بینی مدیرکل راه و شهرسازی فارس درباره تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده، مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده ‌افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد که این اتفاق قطعا به رونق بافت‌های فرسوده کمک خواهد کرد.

به گزارش فارس آگاه، محمود رضا طالبان شنبه ۲۳ اردیبهشت در همایش یک‌روزه فرمانداران، شهرداران و رؤسای راه و شهرسازی شهرستان‌های فارس درباره شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیر رسمی در پیرامون شهرها اظهار کرد: توانمندسازی این مناطق نیازمند برنامه ریزی و نگاه شهرسازانه به این موضوع است.

او افزود: سکونتگاه‌های غیر رسمی محدوده‌های ناکارآمدی هستند که بدون حضور مدیریت شهری و با یک سری اقداماتی که توسط افراد و مالکان انجام می‌شود شکل می‌گیرند و خالی از خدمات مورد نیاز افراد جامعه و ساکنان این مناطق است که می‌کوشیم با برنامه ریزی در برای توانمندسازی آن‌ها گام برداریم.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس ادامه داد: در حوزه بافت‌های محلات ناکارآمد شهری علاوه بر سکونتگاه‌های غیر رسمی، بافت‌های فرسوده را نیز داریم.

طالبان افزود: در بحث بافت‌های فرسوده، مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در راستای تسهیل در صدور پروانه‌های ساختمانی و تسهیلات و مشوق‌هایی که این شورا برای ساخت و ساز در این بافت‌های در نظر گرفته ابلاغ شده که جزئیات آن به به شهرداران و معاونان فنی شهرداری‌ها منتقل می‌شود.

او ادامه داد: شهرداری‌ها و معاونت‌های فنی آن‌ها چنانچه بخواهند مواردی را به این موارد الحاق کنند، کمیسیون ماده پنج این آمادگی را دارد که به این مبحث ورود کند.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس عنوان کرد: همچنین بحث مهم دیگری که با کمک شهرداری‌ها داریم دنبال می‌کنیم این است که نحوه نوسازی و مدل مداخله در بافت‌های فرسوده شهرها به چه شکل باشد که در پایان هر سال ۱۲ هزار ۵۰۰ واحد و در پایان چهار سال کل تعهدات نوسازی این واحدها عملیاتی شود.

طالبان ادامه داد: برای این منظور مشاورانی را در اختیار می‌گیریم و از ۹ شهر پهنه‌هایی برای آن‌ها تهیه می‌کنیم که هم محلات ناکارآمد آن شهرها شناسایی شود و هم اولویت اول تا سوم هر شهر و محله و نحوه مداخله شهرداری‌ها نیز مشخص شود تا با حمایت فرمانداری‌ها و اداره کل راه و شهرسازی به سمت اجرا برود.

او، در خصوص افزایش تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن هم گفت: بر اساس مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، میزان این تسهیلات از ۴۰۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

طالبان افزود: پیش‌بینی می‌کنیم تسهیلات بافت‌های فرسوده نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد که این اتفاق قطعا به رونق بافت‌های فرسوده کمک خواهد کرد.

لزوم نظارت مستمر بر مشاوران املاک

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نیز با اشاره به آغاز فصل جابجایی یا تمدید قرارداد مستاجران، نقش مشاوران املاک در بازار اجاره مسکن را نقشی انکار ناپذیر دانست.

او با بیان اینکه در شرایطی هستیم که برخی مالکین افزایش بیش از حد منطقی اجاره‌بها را در دستور کار خود قرار داده‌اند، بر لزوم شناسایی خانه‌های خالی و اخذ مالیات از مالکین آن‌ها تاکید کرد و گفت: تحقق این عمل حتماً و قطعاً، بخشی از التهاب موجود در بازار اجاره مسکن را آرام می‌کند.

ایمانیه به تجربه موفق سامانه مردم‌رسی در اصلاح برخی از مسائل حوزه‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: برای شناسایی منازل مسکونی خالی می‌توان سامانه‌ای را آماده و مورد استفاده قرار داد.

او خواستار اخذ مالیات از خانه‌های خالی با همکاری سازمان صمت، اتحادیه املاک و امور مالیاتی استان شد وگفت: با همکاری دستگاه‌های مسئول کمیته‌های مالیاتی در این زمینه به صورت ویژه تشکیل شود.

استاندار فارس همچنین خواستار نظارت مستمر بر مشاورین املاک، با تمرکز بر شناسایی و برخورد سلبی با بنگاه‌های غیر مجاز شد و افزود: اتحادیه املاک بنگاه‌های غیر مجاز را شناسایی کند تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری، مشاورین املاک غیر مجاز نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایند در غیر این صورت تعطیل شوند.

رئیس شورای مسکن فارس یکی دیگر از عوامل افزایش اجاره بها را ضریب محاسبه حق بنگاه داری دانست و اظهار کرد: در صورتی که کمیسیون مشاورین املاک درصد ثابتی تعیین شود، تا حدودی شاهد کاهشِ دامن زدن به افزایش قیمت‌ها خواهیم بود لذا لازم است آیین نامه‌ای جامع و کامل در این خصوص تدوین شود.

استاندار فارس افزود: چنانچه صاحب خانه‌ها تمایل به افزایش غیرمنطقی اجاره بها را دارند، بنگاه‌های املاک موظف شده اند که از انعقاد قرار داد خود داری و مراتب را به کمیته ویژه‌ای ارجاع دهند.

ایمانیه به ابتکار تحسین برانگیز اتحادیه املاک استان، مبنی بر ایجاد پویش مهربانی رهن و اجاره اشاره کرد و اظهار کرد: در دوران شیوع بیماری کرونا شاهد بودیم برخی از مالکین نسبت به بخشش اجاره خود اقدام کردند؛ این اقدام که از شیراز و فارس آغاز شد مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت؛ بسته‌های تشویقی تعریف کنید تا از مالکانی که نسبت به مستاجران خود با مهربانی و رافت برخورد می‌کنند تقدیر شود.

انتهای پیام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true