×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
موزه دفاع مقدس ، چشم به راه سفر دوم دولت سیزدهم به فارس

موزه دفاع مقدس ، چشم به راه سفر دوم دولت سیزدهم به فارس ، اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال به تکمیل باغ موزه دفاع مقدس فارس یکی از مصوبات هفتمین سفر دولت به این استان بود که به گفته مسئولان تمام این اعتبارات جذب شده اما تکمیل و بهره‌برداری از موزه نیازمند تخصیص مبالغی در سفر دوم دولت سیزدهم به استان فارس است.

به گزارش فارس آگاه به نقل از ایرنا؛ استان فارس حدود ۲۷۰ هزار رزمنده در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در دوران دفاع مقدس داشت؛ استان پهناور نزدیک به ۱۵ هزار شهید در آن دوران تقدیم کشور کرد که شماری از آنان سرداران و نقش‌آفرینان دفاع مقدس بودند. همچنین این استان ۳۰ شهید شاخص دارد که در دوران هشت سال جنگ تحمیلی در سطوح فرماندهی و تصمیم‌سازان لشگرها و تیپ‌های عملیاتی قرار داشتند.

اهمیت احداث یادمان‌های شهدا

جان‌نثاری‌ شهدا در راه صیانت از ارزش‌ها و جایگاه والای آنها در دوران هشت سال جنگ تحمیلی موجب شد که حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از اهمیت بسیاری برخوردار باشد. برای تحقق این امر بنیادی با همین نام و با شعار ترویج فرهنگ مقاومت، ایثار، جهاد و شهادت در مهرماه سال ۱۳۶۹ بنیان نهاده شد؛ بنیادی که با پیشنهاد رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکیل شد و در حال حاضر اهداف والا و با ارزشی را در حوزه دفاع مقدس دنبال می‌کند که یکی از این ارزش‌ها و مأموریت‌ها، احداث موزه و یادمان‌های شهدای گمنام است.

آغاز عملیات عمرانی ساخت موزه دفاع مقدس از سال ۱۳۸۷

بر همین اساس اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در استان فارس نیز ساخت موزه دفاع مقدس را در دستور کار خود قرار داد. بدین ترتیب از سال ۱۳۸۷ عملیات عمرانی ساخت این موزه در شیراز همزمان با سفر رهبر معظم انقلاب به این شهر و با ۶ میلیارد تومان اعتبار ملی و ۱۰ میلیارد تومان اعتبار استانی آغاز و کار تکمیل گالری این ساختمان تا سال ۹۰ انجام شد. ولی عملیات عمرانی این مجموعه به کندی پیش رفت.

با این حال پیگیری برای تکمیل این پروژه ادامه یافت؛ روز یکشنبه ۲۳ تیرماه ۹۸ بود که در مراسم معارفه مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس رسیدگی به این موزه به عنوان مأموریت مدیرکل جدید حفظ آثار استان اعلام شد؛ جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور در این مراسم از سردار سعید کوشکی خواست تکمیل این موزه و مرکز فرهنگی در دستورکار قرار دهد.

در آن زمان و در روز چهارشنبه ۸مردادماه ۱۳۹۹؛ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه برای دولت هیچ نمادی جهت توسعه، اهمیت و جایگاهی همچون موزه دفاع مقدس ندارد، گفت: دولت و این سازمان به تکمیل موزه دفاع مقدس استان فارس کمک می‌کند.

پیگیری این پروژه در دولت سیزدهم با اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل

این موزه برای تکمیل و بهره‌برداری همچنان در گیرو دار تأمین اعتبارات بود تا اینکه در سفر دولت سیزدهم این امر پس از سال‌ها محقق شد و این موزه که قرار بود به یک مکان فرهنگی فاخر تکمیل شود تا به مدد تکنولوژی‌های جدید و با زبان و بیانی نو و ادبیاتی بروز، راوی بخشی از رشادت‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس باشد، به عنوان یکی از مصوبات هفتمین سفر استانی دولت در استان فارس مورد توجه قرار گرفت. در این سفر مقرر شد ۳۰۰ میلیارد ریال به تکمیل باغ موزه دفاع مقدس این استان تخصیص یابد؛ مبلغی که کمک‌شایانی به تسریع روند این پروژه کرد.

پس از این سفر محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در مهرماه ۱۴۰۰ به همراه معاونان استانداری با حضور در مرکز فرهنگی موزه دفاع مقدس استان فارس به یادمان شهدای گمنام خاکسپاری شده در این مرکز ادای احترام کرد و ضمن بازدید از این مجموعه، در جلسه‌ای با حضور مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس فارس در جریان آخرین وضعیت ساخت موزه دفاع مقدس استان فارس قرار گرفت.

تلاش استاندار فارس برای به ثمر رسیدن این پروژه

ایمانیه در این جلسه گفت: ما باید نسبت به شهدا و رزمندگان و جانبازان خود که در دوران دفاع مقدس جانفشانی داشتند خدمات شایسته‌ای به آنها داشته باشیم و قدردان آنها باشیم. تمام دستگاه های اجرایی و مسئولان باید نسبت به حوزه دفاع مقدس توجه لازم را داشته باشند.

ایمانیه با اشاره به سفر رئیس جمهوری به استان فارس اضافه کرد: تأمین اعتبار لازم برای ساخت و تکمیل مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان فارس را از مصوبات سفر در نظر خواهیم گرفت تا استان فارس پس از سال‌ها شاهد ایجاد یک موزه دفاع مقدس باشد.

در ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ هم رییس ستاد کل نیروهای مسلح، طرح زره پوش ساختمان موزه دفاع مقدس استان فارس در شیراز را افتتاح کرد؛ طرحی که بیش از ۴۰ هزار پلاک مشخصات شهدا، جانبازان و آزادگان استان فارس را در برمی‌گرفت.

افتتاح این طرح در حالی رقم خورد که پیگیری‌های استاندار فارس برای تکمیل این پروژه همچنان ادامه داشت. ایمانیه در ۲۷ فروردین سال ۱۴۰۱ نیز در نخستین نشست شورای حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که با حضور مدیرکل این مجموعه برگزار شد، ضمن ابراز امیدواری نسبت به حل مشکل زمبن باغ موزه گفت: سه مسئله در این خصوص وجود دارد که باید تک تک و با تقسیم کار حل شود. تعیین تکلیف موقوفه، حل مشکل تملک انبارها و مغازه ها و همچنین تعیین تکلیف زمین مهمترین مسائل فراروی این مرکز فرهنگی است که باید از طربق تفاهم، تعامل و تهاتر حل شوند تا مجموعه باغ موزه دفاع مقدس هرچه سریعتر تکمیل شود.

استاندار فارس در این جلسه به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور داد با امضای این سازمان، مبلغی را مطابق ردیف بودجه به بنیاد حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس اختصاص دهد.

جای خالی نمادهای شهدای فرهنگی و دانش‌آموز

محمد خلیل عسکری مدیرکل آموزش و پرورش فارس هم ۴خردادماه ۱۴۰۱ در بازدید از باغ موزه دفاع مقدس شیراز به همراه جمعی از مدیران آموزش و پرورش استان به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر و هفته پایداری و مقاومت با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۱۲۹ شهید دانش آموز و فرهنگی داریم گفت: جای خالی نمادهای شهدای فرهنگی و دانش‌آموز فارس در باغ موزه دفاع مقدس در شیراز احساس می‌شود.

آخرین وضعیت این موزه؛ ۹۶درصد پیشرفت فیزیکی

این موزه در حال حاضر از یک ساختمان گالری اصلی و جدید بهره می‌برد که دور آن با بیش از ۴۰هزار پلاک مزین به نام و مشخصات شهدا و جانبازان استان زینت داده شده، ساختمان این موزه که توسط هنرمندان در حال هنرآرایی است و در نوع خود به عنوان یک المان بی‌نظیر است قرار بود در سوم خرداد ماه ۱۴۰۲ افتتاح شود. اما بر اساس گزارش استانداری فارس از آخرین وضعیت مصوبات دور اول سفر دولت سیزدهم به استان فارس مجموعه فعلی باغ موزه که به مساحت ۱۶۲۰۰مترمربع و شامل قسمت‌های مختلف ساختمان اداری، فرهنگی و آموزشی و یادمان شهدای گمنام و شهید دوران و نمایشگاه تجهیزات دفاعی است پیشرفت فیزیکی ۹۶درصد داشته است. این در حالیست که مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس از جذب تمام اعتبارات تخصیص یافته به این پروژه خبر داده است.

جذب تمام اعتبارات مصوب شده

سردار سعید کوشکی جهرمی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: رئیس جمهور محترم در سفر به استان فارس در سال ۱۴۰۰ مبلغی را به تکمیل موزه دفاع مقدس اختصاص دادند که در حال حاضر تمام اعتبارت کاملا دریافت شده است. هدف دولت مردمی بهره‌برداری هر چه سریعتر از این مکان است که خوشبختانه با تخصیص اعتبارات مورد نیاز گام‌های اساسی در مسیر پیشرفت فیزیکی این مجموعه برداشته شد.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ادامه داد: امیدواریم با نگاه و عنایتی که رئیس جمهور به حوزه دفاع مقدس دارند در سفر دوم دولت به استان فارس اعتبارات جدیدی به این مجموعه اختصاص داده شود تا ساخت و ساز موزه هر چه زودتر به سرانجام برسد.

وی اضافه کرد: سفر اول رییس جمهور سفر پربرکتی برای حوزه دفاع مقدس بود و حرکت خوبی در این حوزه شکل گرفت. انتظار داریم در سفر دوم رییس جمهور هم نگاه ویژه به استان فارس در عرصه دفاع مقدس شود و کار تکمیل باغ موزه دفاع مقدس فارس انجام شود.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس فارس با اعتقاد به اینکه در کشور موزه‌های دفاع مقدس به عنوان مراکز فرهنگسازی تلقی می‌شوند، اظهار کرد: به منظور اجرای بخشی از سند مهندسی فرهنگی استان و مقابله با عملیات رسانه‌ای دشمن و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس فارس آماده پذیرش و اجرای اردوهای فرهنگی ویژه نوجوانان، جوانان و خانواده‌های کارکنان ادارات و دستگاه‌ها است؛ لذا نیاز است که تلاش برای تکمیل این موزه بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

ضرورت تکمیل موزه‌ دفاع مقدس برای رونق گردشگر

از آنجا که موزه‌ دفاع مقدس تجلی اوج معنویت و خلوص شهدا است، ضروری است اهتمام بیشتر برای تسریع در ساخت این مکان شکل بگیرد چراکه با این کار ابعاد معنوی و واقعیت‌های دفاع مقدس بیش از پیش به نسل جدید جامعه شناسانده می‌شود و این مکان به عنوان جاذبه گردشگری می‌تواند نقش مهمی در جذب گردشگر و رونق گردشگری در استان فارس ایفا کند.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true